praktyczna fizyka

  Fizyka na codzień - przykłady z kuchni:

aby na dopiero co przygotowanym budyniu nie utworzył się kożuch wystarczy przykryć garnuszek foli± - > zapobiega się w ten sposób zetknięciu się gor±cego budyniu czy innej cieczy np. mleka z chłodniejszym powietrzem, dzięki czemu budyń nie "¶cina się", nie tworzy się zawiesina

gdy potrzebujemy urwać kawałek materiału (szmatki) albo np. otworzyć opakowanie z proszkiem na budyń/ciasto itp do dobrze jest zrobić malutkie nacięcie a potem je szarpn±ć - bez trudu uda się urwać czę¶ć materiału czy opakowania (nacięcie powoduje zmniejszego wytrzymało¶ci); ostatnio opakowania zupek, kisieli w proszku (np. firmy Knorr) itp, zawieraj± już takie nacięcie by łatwo dało się je otworzyć

gdy smażymy na patelni nale¶niki i nie chcemy by przylepiły się do dna patelni, wystarczy przed nałożeniem ciasta na nale¶niki mocno rozgrzać patelnię nasmarowan± margaryn± - zjawisko adhezji ?

je¶li chcemy bezproblemowo pokroić schłodzony tort weselny dobrze jest użyć w tym celu noża o dużej powierzchni, który wcze¶niej zanurzono na kilka minut we wrz±tku (gor±cej wodzie)

gdy dodamy soli do wody to dłużej się będzie gotować? (wyższy punkt wrzenia ale po co? gdy chcemy co¶ "przegotować" ?)

Szkło często pęka pod wpływem wysokiej temperatury. Można tego uniknąć, stawiając naczynie na wilgotnej ściereczce przed nałożeniem do niego gorącej potrawy lub nalaniem wrzącego płynu. Włożenie metalowej łyżki do szklanki przed wlaniem gorącej herbaty/wody również pozwala odprowadzić ciepło i zapobiega pęknięciu szklanki.

gorącą zupę najlepiej jeść z brzegu talerza bo tam jest chłodniejsza niż środku, wskutek ochładzania się cieczy o brzeg naczynia (analogocznie jak gorące jeziorka są najcieplejsze na środku, a z brzegu chłodniejsze i często też wraz z temperaturą zmienia się ich kolor). słoik zamknięty na wek z gumką lub nakrętką łatwiej otworzyć gdy podważymy wieczko np. nożem powodując rozszczelnienie słoika (co doprowadzi do zwiększenia ciśnienie powietrza w słoiku i w efekcie zmiejszy siłę potrzebną do otwarcia wieczka)

termometr kuchenny, pokojowy, zaokienny - rozszerzalno¶ć termiczna cieszy i ciał stałych (spężyna)

...

 
   

Do strony głównej