Dlaczego warto używać oprogramowanie Open Source?


Nie ma oprogramowania całkowicie pozbawionego błędów. Powyżej pewnej liczby wierszy kodu źródłowego prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez programistę wzrasta prawie do jedności

Nie należy więc zakładać, że oprogramowanie którego używamy jest wolne od błędów (jest niemal pewne, że w programie - zwłaszcza w większym - znajdzie się jakiś błąd). A w takim razie dla administratora bardzo ważna jest postawa producenta wobec dziur wykrytych w jego oprogramowaniu. Jeśli łaty (patche) pojawiają się bardzo szybko po wykryciu błędów, to nie jest źle. Jednak jeśli po pojawieniu się na ogólnodostępnych stronach opisów błędów, a po jakimś czasie "exploitów" je wykorzystujących, producent oprogramowania nadal ignoruje to zjawisko, a nawet zaprzecza jego istnieniu, należy poważnie rozważyć sens dalszego korzystania z dotychczas używanego oprogramowania. Aby zweryfikowac podejście producenta do tych kwestii, wystarczy zajrzeć do serwisów poświęconych bezpieczeństwu (np.: www.securityfocus.com) i sprawdzić, jak szybko pojawiają się poprawki po opublikowaniu opisów błędów w oprogramowaniu.

Oprogramowanie OpenSource tworzone jest przez wielu programistów, najczęściej w ich najlepszych latach, gdy są jeszcze twórczy i pomysłowi. Testerzy oprogramowania należący do ruchu Open Source często mają tak wysokie kwalifikacje, że od razu podsyłają twórcom projektu łaty, które należy zaimplementować aby usunąć wykryte dziury zagrażające bezpieczeństwu programu. Wysoka efektywność ich pracy wynika właśnie z dostępności kodu, z którego powstało oprogramowanie.

Gdyby dotychczas utajniany kod powszechnie używanych programów komercyjnych został udostępniony to ilość znalezionych w nim dziur prawdopodobnie przekroczyłaby wszelkie dopuszczalne granice. Opieranie bezpieczeństwa pakietu na utajnianiu kodu i algorytmów określane jest mianem "security by obscurity" i jest bardzo mało efektywną metodą. Nie tak dawno miało miejsce wykradzenie kodów źródłowych u jednego a największych producentów oprogramowania, a konkretnie kodów systemu operacyjnego Windows NT i 2000, o czym mozna przeczytac w serwisie poswieconym bezpieczenstwie www.hacking.pl. Można sobie teraz wyobrazić, w jakim niezbepieczeństwie są obecnie użytkownicy tego systemu... Gdyby jednak był to system OpenSource (z otwartym, tj. powszechnie dostępnym kodem źródłowym) sytuacja taka nie miałaby miejsca... i skorzystaliby na tym zarówno użytkownicy jak i producent oprogramowania.

Środowisko programistów skupiownych wokół idei Open Source udowodniło, iż potrafi wytworzyć oprogramowanie bardzo dobrej jakości, czego znakomitym przykładem jest jądro linuksa, kompilator GCC i wiele innych projektów, takich jak GIMP (rewelacyjny program graficzny), KDE i GNOME (menedżery okien dla serwera graficznego X-Window) czy OpenOffice.org i Blender, choć dwa ostatnie przykłady wywodzą się z aplikacji komercyjnych. Dobrym przykładem wysokiej jakości oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym jest też pakiet Lazarus - środowisko błyskawicznego tworzenia aplikacji (ang. RAD - Rapid Application Development), czasem określany jako darmowe Delphi (czyli obiektowy i wizualny Pascal)

/opis na podstawie Sieci komputerowe - kompedium, Karol Łysiak, Helion 2003 oraz magazynu Linux+/

Oprogramowanie z otwartym kodem żródlowym - opis wraz z przykładami aplikacji: Otwarte oprogramowanie (m.in. OpenOffice - pakiet biurowy (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych, programy do tworzenia prezentacji i grafiki), Scribus - oprogramowanie kategorii Desktop Publishing tj. do składu tekstu, Linux, FreeDOS, ReactOS - systemy operacyjne, Apache - najpopularniejszy serwer WWW, Samba - serwer plików i drukarek, ProFTPD, vsftpd, Filezilla - serwery i klient usługi transferu plików (FTP), Mozilla FireFox - przegladarka internetowa, Thundebird - klient poczty elektronicznej, Firebird, MySQL i PostgreSQL - systemy baz danych, Blender - program do grafiki 3D, GIMP - program do grafiki rastrowej, VirtualDub - program do montazu wideo, MPlayer - odtwarzacz filmow, xmms - odtwarzacz muzyczny, Ekiga i Linphone - programy do komunikacji VoIP i wideokonferencji (współpracujšce z innymi komunikatorami), K3b - program do nagrywania CD i DVD, ClamAV i OpenAV - oprogramowanie antywirusowe, perl, python, gcc/g++ - interpretery / kompilatory jezyków programowania, CVS i SVN - systemy kontroli wersji).

Lista projektów otwartego oprogramowania posortowana wg popularnosci: Open Source projects

Repozytoria Open Source (kod i aplikacje): sourceforge.net * freshmeat.org * ftp.ibiblio.org *

Prezentacje Open source programming languages and tools (m.in. LAMP - Linux, Apache, MySQL, PHP/Perl/Python): prezentacje Open Source

Opis pieciu popularnych narzedzi OpenSource przydatnych w administrowaniu systemem Linux/UNIX : Top Five Open Source Packages for System Administrators. #1 system zarzšdzania konfiguracjš CfEngine (opis), #2 demon przeznaczony do monitorowania komputerów w sieci i usług Nagios (poprzednio znany jako Netsaint) - download, opis #3 menedżer startu systemu GRUB - GRand Unified Boot Loader (opis1), (opis2) (opis3) #4 narzędzie do obsługi protokołu Lightweight Directory Access Protocol: LDAP, (opis) #5 oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych Amanda - The Advanced Maryland Automatic Network Disk Archiver, opis,

Do strony głównej