Literatura i film


Uwielbiam czytać książki, które zostały zekranizowane i porównywać je z ich adaptacją filmową. To moje hobby). Odkrywanie różnic pomiędzy oryginalną wersją książkową a filmową jest bardzo interesujące a czasem nawet zabawne, przy czym wydaje mi się, że lepiej najpierw zapoznać się z wersją tekstową, spróbować sobie wyobrazić to o czym opowiada, a dopiero potem obejrzeć filmową interpretację konkretnego reżysera.

Interesują mnie w zasadzie wszystkie gatunki ale moimi ulubionymi są filmy i powieści psychologiczne, podróżniczo-historyczyne i komedie. Lubię też czasem obejrzeć/przeczytać jakiś dobry kryminał. Generalnie lubię filmy o ciekawej fabule, a szczególnie takie, które wymagają myślenia (bo na przykład akcja jest tak skomplikowana albo owiana jakąś tajemnicą i trzyma widza w napięciu do samego końca :-) Niebagatelne znaczenie - moim zdaniem - ma też muzyka filmowa czego przykładem są wybitne utwory Vangelisa (np. Rydwany Ognia, Blade Runner), Ennio Morricone (np. Misja, Dobry, zły i brzydki), Zbigniewa Preisnera (np. Trzy kolory, Aberdeen, When a man loves a woman), Wojciecha Kilara (np. Rejs, Dracula, Pan Tadeusz, Dziewiąte Wrota, Pianista) czy choćby tajemnicze dźwięki dzwonów rurowych w Miasteczku Twin Peaks). Efekty specjalne mają dla mnie najmniejsze znaczenie (a znam ludzi, dla których są one najistotniejsze). Ostatnio spodobały mi się niebanalne filmy w reżyserii Alejandro González Inárritu np. Zjawa (org. Revenant), Babel, 21 gramów, Ptasiek.

Moja biblioteczka "filmowych" książek zajmuje już całą półkę i cały czas się powiększa (a do kompletu na drugiej półce stoją filmy nakręcone na ich podstawie). Obecnie w moich zbiorach znajdują się:

Większość z tych książek już przeczytałem, ale do niektórych lubię wracać m.in. ze względu na rewelacyjne dialogi (czasem pod wpływem ich lektury dochodzi do zabawnych sytuacji gdy jadąc pociągiem i czytając książkę zdarzy mi się wybuchnąć śmiechem co wywołuje konsternację u innych pasażerów ;-). Jeśli masz jakąś ciekawą, "filmową" książkę (nie wymienioną powyżej) i mógłbyś/mogłabyś ją (czy też zrealizowany na jej podstawie film) pożyczyć na kilka tygodni lub ewentualnie odsprzedać to proszę daj mi znać.

Szukam m.in. scenariuszy do filmów/książek na podstawie których je nakręcono: Negocjator F. Gary'ego Gray'a, Tajemnice Los Angeles Curtisa Hansona, Delicatessen i Amelia Jean-Pierre'a Jeuneta, Gladiator Ridley'a Scotta, Waleczne serce Mela Gibsona, Dym Wayne'a Wanga, Grzeszny żywot Franciszka Buły Kidawy, Życie - śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową Krzysztofa Zanussiego, Blizna Krzysztofa Kieślowskiego , Kingsajz, Hydrozagadka.

Fanom kina polecam odwiedzić poniższe linki:

A tak w ogóle to bardzo lubię chodzić do kina (kiedyś nawet regularnie jeździłem na festiwale filmowe, co zresztą nadal robię jeśli mi czas na to pozwala:) więc jeśli wybierasz się na jaki dobry film (szczególnie gdy wyświetlany w Katowicach lub okolicach, choć niekoniecznie) to pamiętaj o mnie! :)) Więcej o festiwalach i nagrodach filmowych możesz przeczytać na stronach:


Wybitni reżyserzy (przynajmniej niektórzy)

Jestem żywo zainteresowany wszelkimi innowacjami kinowymi udoskonalającymi odbiór oglądanego filmu - jeśli wiesz coś ciekawego na ten temat - napisz!

Kinomanom polecam również ciekawą stronę o filmoterapii ;- ) a szczególnie zamieszczone na niej zestawienie znanych filmów wg oddziaływań psychoterapeutycznych :-)

Poza książkami "filmowymi" lubię czytać też te, które opowiadają o zmaganiu się człowieka z przyrodą, z przeciwnościami losu i z samym sobą :) I tak na przykład kiedyś pasjonowały mnie podróże polarników więc "zaliczyłem" (i lubię do nich wracać) kilkanaście (a może nawet kiladziesiąt?) książek Aliny i Czesława Centkiewiczów (m.in. serię Okrutny biegun - Nieprzetartymi szlakami, ..choćbym życiem miał zapłacić, A biegun przyciąga jak magnes), książki o wspinaczce wysokogórskiej (m.in. Na szczytach światach Jerzego Kukuczki, Sześć dni w Tatrach Tytusa Chałubińskiego, Góry mojego życia Władysława Krygowskiego, Korona Himalajów Krzysztofa Wielickiego - nawiasem mówiąc kocham góry :) Ponadto bardzo podobają mi się książki Josepha Conrada Korzeniowskiego najczęściej poświęcone żeglarzom i stawianiu czoła trudnym sytuacjom (np. Tajfun, Smuga cienia, Jądro ciemności). Nie od dzisiaj wiadomo, że w takich - często ekstremalnych - sytuacjach, podczas zmagań z przyrodą (górami, biegunami, morzami i oceanami:) ujawania się prawdziwy charakter człowieka, i to właśnie najbardziej mnie w tych książkach fascynuje. Jeśli dysponujesz podobną literaturą i chciałbyś/chciałabyś się wymienić/pożyczyć jakąś ciekawą pozycję tego rodzaju to proszę o kontakt.

W zalewie bardzo różnej jakościowo literatury czasem trudno znaleźć coś naprawdę dobrego. Pomoc w tym może stanowić wybór, którego dokonało ostatnio kilka wydawnictw - utworzyły one porozumienie wydawców, z zamiarem wybrania znaczących dzieł literackich. Efektem ich prac jest publikacja serii Kanon na koniec wieku, na którą składa się kilkadziąt interesujących pozycji, z którymi zamierzam się zapoznać (cześć już kiedyś przeczytałem:). Oczywiście zestawienie to nie może być kompletne, gdyż jest też wiele innych, ciekawych dzieł, które nie weszły w jego skład, ale mimo to stanowi dobrą propozycję naprawdę wartościowych książek, wartych przeczytania. Polecam ich lekturę!

Bardzo podoba mi się też czarny humor i ironia Sławomira Mrożka. Mam już chyba wszystkie jego dzieła (i stopniowo je czytam) - m.in. Słonia, Wesele w Atomicach, Półpancerze praktyczne, Tango, Rzeźnię, Ucieczkę na południe, Piękny widok i wiele wiele innych. Pod wpływem Mrożka polubiłem teatr :) Jeśli chcesz zasmakować dobrego, czarnego humoru to przeczytaj koniecznie opowiadania jego autorstwa: Przekładaniec , My dwaj, Ze wspomnień kapelana , Donosy. Warto też obejrzeć pełne humoru sztuki Ray'a Conney'a (komedie): Mayday oraz Okno na parlament - gwarantuję, że będziesz się na nich dobrze bawić.

Zawsze interesowała mnie też starożytność. Być może dlatego, że związane z nią były barwne legendy i baśnie. Może też dlatego, że zrekonstruowane wydarzenia z odległych czasów mają dość jednoznaczną interperetację przeciwnie do często zakłamanej historii współczesnej. Bardzo lubię czytać opowieści - nieważne czy prawdziwe czy zmyślone - z tamtych czasów. Pamietam, jak wstrzymując oddech pochłaniałem mitologie Greków i Rzymian :) Z zainteresowaniem czytałem też fińską Kalevalę. Bardzo podoba mi się twórczość najwybitniejszego fińskiego pisarza Miki Waltari'ego m.in. sławny "Egipcjanin Sinuche". Podobał mi się również opisujący już trochę nowsze czasy Quo Vadis Sienkiewicza, czy filmowy Gladiator - polecam

Jeśli lubisz czytać to zajrzyj na grupę pl.rec.ksiazki jak również na stronę WWW tej grupy, na której znajdziesz wiele ciekawych recenzji i opinii o przeczytanych książkach, możesz tam również podyskutować z innymi na ten temat. Na stronie znajdziesz też stworzoną przez grupowiczów listę najlepszych (ich zdaniem) książek,a jeśli szukasz określonej pozycji możesz skorzystać z Centrum Wymiany Książek. Fanów kina z pewnością zainteresuje grupa dyskusyjna pl.rec.film

Do strony głównej