Programowanie Neuro-Lingwistyczne


NLP (NeuroLinguistic Programming) jest jedną z naszybciej rozwijających się dziedzin psychologii - metodą, która powstała w wyniku poszukiwań odpowiedzi na pytanie: Co czyni ludzi doskonałymi? Jak odkryć kluczowe elementy doskonałośći i jak się ich nauczyć? Umiejętności NLP są bezcenne dla rozwoju osobowego, osiągania doskonałości zawodowej, edukacji i biznesu.

Prawdopodobnie znasz ludzi, którzy są dobrzy w tym co robią. Może znasz lub widziałeś takich, którzy byli naprawdę doskonali i zastanawiałeś się co czyniło ich tak dobrymi i w jaki sposób sprawiali, że to co robili wydawało się takie proste ?

Najlepsi muzycy sprawiają wrażenie jakby gra na instrumentach była czymś bardzo łatwym, choć wiesz, że tak nie jest. Dobrzy menedżerowie inspirują ludzi do osiągania nadzwyczajnych rezultatów, są prawdziwymi przywódcami. Dobrzy nauczyciele potrafią przedstawiać zagadnienia w tak prosty sposób, że zrozumienie ich nie jest żadną trudnością - uczysz się ich bez wysiłku.

To właśnie są przejawy doskonałości. Może ona być także twoim udziałem.

Niektórzy tłumaczą doskonałosć naturalnym (wrodzonym) talentem. Ale faktycznie jest to efekt wytężonej pracy. Doskonałość jest wyzwaniem a drogą do niej NLP. Jest to psychologiczna metoda, odkrywająca wzorce zachowań stosowane przez wyróżniających się ludzi w dowolnej dziedzinie, w celu osiągnięcia niezwykłych wyników.

NLP narodziło się w 1972 roku i od tego czasu podlegało intensywnemu rozwojowi. John Grinder, wykładowca uniwersytecki, wybitny lingwista oraz Ritchard Bandler informatyk a zarazem psychoterapeuta odkrywszy łączące ich zamiłowanie do śmiałego eksperymentowania i przekraczania granic, eksplorowali dziedzinę komunikacji i wywierania wpływu na ludzi. Badania ich skupiały się nad znalezeniem odpowiedzi na następujące pytania: czy istnieją ludzie posiadający potężny, "magiczny" wpływ na zachowanie innych ? Okazało się, że tak. W tamtych latach byli to: Milton Erickson - hipnoterapeuta, Fritz Pearls - twórca metody Gestalt, Virginia Satir - terapeutka rodzinna. Czy możemy zbadać co i jak oni NAPRAWDĘ robią, żeby nauczyć się tego samego? Okazało się, że tak. Dogłębna analiza zachowań powyższych osób pozwoliła na znalezienie elementarnych wzorców - "kluczy doskonałości" i zastosowanie ich przez innych. I tak powstało NLP.

NeuroLinguitic Programming opiera się na spotrzeżeniu, że całe nasze zachowanie ma ścisły związek z neurologicznymi procesami widzenia, słyszenia, zapachu, smaku, dotyku i uczuć - nasze doświadczanie świata odbywa się za pośrednictwem wszystkich pięciu zmysłów. Do kierowania naszymi myślami i zachowaniem oraz do komunikowania się z innymi używamy języka. Możemy decydować o tym jak zorganizować nasze myśli i podejmowane działania aby osiągnąć określone cele - możemy siebie 'zaprogramować'.

Metoda programowania neurolingwistycznego na podstawie obserwacji zachowań wybitnych jednostek tworzy model doskonałości. Celem metody jest zaprogramowanie siebie, swoich zachowań, reakcji, tak aby skutecznie osiagnąć zamierzony cel. Istotną rolę odgrywają w niej środki komunikacji - nasz język - to, jak i co mówimy, nasze gesty, "body language" itp. Silny akcent położony jest na różne sposoby postrzegania świata (np. wizualne, dźwiękowe, emocjonalne) przez różnych ludzi. Metoda programowania neurolingwistycznego usprawnia komunikację między ludźmi, pozytywnie zmienia osobowość, przyspiesza uczenie się, no i oczywiście zwiększa zadowolenie z życia.

Zwięzła definicja NLP określa go jako zbiór wiedzy dotyczącej sposobu działania, użytkowania, wykorzystywania i rozwijania naszego umysłu (mózgu) we współudziale z naszym ciałem, które stanowi receptor (widzenie, słyszenie, smakowanie, wąchanie, czucie) rzeczywistości dla tegoż umysłu.

Twórcy metody programowania neurolingwistycznego - Grinder i Bandler - przeprowadzili kiedyś ciekawy eksperyment związany z odkryciem różnic w sposobach komunikowania się używanych przez różne typy ludzi. Po pierwsze, zauważyli, że różni ludzie komunikuję się za pomocą języka różnych zmysłów - np. wzrokowych, słuchowych, czy też odczuciowych. Na przykład niektórzy zwykli mówić "widzę, o czym mówisz" co może oznaczać, że ci ludzie tworzą w wyobraźni obrazy nadając znaczenie wypowiadanym przez kogoś słowom.

Eksperyment wyglądał następująco: G & B przygotowali zielone, żółte oraz czerwone karty i polecili grupie osób, z którymi przeprowadzali terapię metodą Gestalt, chodzić w kółko i mówić po co tam przyszli. Ludzie, którzy używali wielu słów i wyrażeń mających coś wspólnego z odczuciami, dostali żółte karty. Ci którzy używali wielu słów związanych ze słyszeniem i dżwiękiem dostali karty zielone. Natomiast ci, którzy używali języka, w którym dominował wizualny sposób widzenia świata dostali karty czerwone.

Następnie wszystkim osobom kazano usiąść w grupkach osób mających karty tego samego koloru i rozmawiać ze sobą przez 5 minut, po czym mieli się wymieszać i rozmawiać z osobami posiadającymi karty innych kolorów. Wszyscy zaobserowali wyraźnie różnice w jakości komunikacji - okazało się, że dużo łatwiej porozumiewali się ci, którzy mieli ten sam kolor kart, natomiast z "różnokolorowymi" dużo trudniej było im się dogadać :) Wyciagnięto stąd wniosek, że aby najlepiej porozumieć się z konkretnym człowiekiem (lub grupą ludzi), aby do niego "trafić" trzeba najpierw rozpoznać a potem użyć jego sposobu komunikowania się (tzw. systemu reprezentacyjnego)

Ciekawą obserwacją poczynioną przez twórców NLP jest spostrzeżenie, że dzieci szybko chłoną wiedzę dzięki specyficznemu podejściu do świata. NLP tłumaczy zdolności dzieci do przyswajania w krótkim czasie dużej ilości wiedzy tym, że dziecko nie tworzy sztucznych barier - gdy czegoś nie wie to pyta do znudzenia, aż otrzyma zadowalającą je odpowiedź. Dorośli natomiast często "mają opory" przed zadaniem pytania, które - jak im się wydaje - mogłoby ich "skompromitować", ujawnić ich "niewiedzę", co skutecznie hamuje przyswajanie informacji. Jeśli w poznawaniu nowych dla nas zagadnień spróbujemy postępować jak dzieci, jeśli zwycięży w nas chęć poznania i zastosujemy wskazówki jakie oferuje NLP, możemy osiągnąć zdumiewające efekty.

Jedną z książek poświęconych Neurolinguistic Programming, jest Introducing NLP - Psychological Skills for Understanding and Influencing People (mój prywatny podręcznik NLP :) napisana przez Jospeha O'Connor i Johna Seymour (wieloletnich trenerów tej metody) oraz towarzyszące jej kasety (autorstwa Josepha O'Connora i Ian-a McDermott) z praktycznymi ćwiczeniami. Książka ta wpadła mi w oko gdy kiedyś odwiedzałem księgarnie w Helsinkach, w poszukiwaniu zupełnie innych materiałów (z informatyki, a konkretnie programowania :), i od tego czasu zaczęła się moja przygoda z NLP. Na polskim rynku dostępne jest tłumaczenie tej ksiązki pod nazwą NLP - wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego w przekładzie Bogdana Mizia (ostatnio widziałem w EMPiKu ale oczywiście można to też zamówić przez Internet)

Na całym świecie (również w Polsce ) organizowane są liczne kursy NLP i pokrewne, często ukierunkowane na konkretne profesje (np. dla biznesmenów, polityków, sportowców, występujących na estradzie artystów, koncertujących muzyków, handlowców, agentów ubezpieczeniowych, windykatorów, choć nie tylko) ale niestety są one dość drogie. Może ktoś chciałbym mi zaponsorować taki kurs? Mógłbym wzamian zrewanżować się usługami wymienionymi w ofercie (które też nie są tanie bo wymagają sporego doświadczenia i umiejętności, więc tym bardziej taka wymiana - kurs za usługę - może być interesująca i korzystna dla obu stron).

Sądzę, że warto opanować NLP bo wielu już to pomogło, na przykład w osiąganiu sukcesów zawodowych, z czego wnioskuję, że to naprawdę działa! Zauważyłem też, że praktykowanie NLP znacząco poprawia komunikację między ludźmi (co ma znaczenie zarówno w codziennych kontaktach jak i np. w zarządzaniu zasobami ludzkimi - a to jest ważne np. dla menedżerów).

Zainteresowanym metodą NLP polecam odwiedzić strony

Warto przeczytać też następujące książki: Heart of the Mind. Jak przezwyciężyć trudności, z którymi borykamy się na co dzień? autorstwa Andreasa Connirae i Steve'a Andreasa oraz Z żab w księżniczki - Jak za pomocą słowa przeobrazić siebie i swoje życie? napisane przez twórców NLP Richarda Bandlera i Johna Grindlera.

Jeśli chciałbyś/chciałałbyś podzielić się jakimiś uwagami na temat NLP (albo zasponsorować mi kurs :) -  napisz do mnie.

Z powrotem na stronę o psychologii