Dlaczego warto czytać książki?

Banalne pytanie, ale myślę, że warto się nad nim pochylić :-) Osobiście uważam, że czytanie...
  1. rozwija wyobraźnię, a to ma wpływ na pomysłowość! (lubię też oglądać filmy, ale w ich przypadku prawie wszystko jest podane kawa na ławę, bez możliwości wyobrażenia sobie jak to wygląda, własnej interpretacji, natomiast przy lekturze ciekawych książek mózgównica pracuje - czasem tak, że aż czacha dymi, a czasem po prostu aktywnie odpoczywa)
  2. rozwija pamięć (podobnie jak nauka języków) i pozwala zachować ją do późnych lat w dobrej kondycji !
  3. książki dostarczają wiedzy o świecie, uczą, kształcą
  4. dostarczają rozrywki, bawią, mają wpływ na sferę emocjonalną człowieka - śmieszą, smucą, przerażają :)
  5. człowiek "oczytany" nie da się tak łatwo wpuścić w maliny, niełatwo nim manipulować ze względu na posiadaną wiedzę, znajomość tematu
  6. nierzadko sprawdza się równanie "wiesz więcej = możesz więcej" (a wiedzę często zdobywa się czytając, choć oczywiście nie tylko)
  7. książki napisane w dobrym stylu uczą nowego słownictwa i ciekawych związków frazeologicznych, oryginalnych wyrażeń; w pewnym stopniu zapewne pomagają w formułowaniu myśli i wypowiedzi;
  8. dzięki lekturze książek zdobywasz umiejętność poprawnego pisania (tj. bez popełniania rażących blędów, a to ma istotny wpływ na wizerunek, czyli na to jak inni ciebie postrzegają; ja w każdym bądź razie biorę to pod uwagę, a znam też przypadki gdzie za pojedynczy, choćby drobny błąd, czyjeś pismo lądowało w koszu ;-) gdy sporo czytasz to tego typu błędów raczej nie robisz...
  9. każdy może czerpać przyjemność z czytania.

A oto historia, która przydarzyła się mojemu koledze. Podczas niełatwego egzaminu z matematyki (który było naprawdę ciężko zdać) profesor przepytawszy już solidnie studenta z materiału objętego egzaminem zadał jeszcze jedno pytanie:
- Proszę mi powiedzieć czy przeczytał pan ostatnio jakąś książkę?
- Tak, oczywiście - odpowiedział student - przeczytałem dwie pańskie książki z analizy funkcjonalnej i rachunku zespolonego.
- Ale ja się pytam, czy czytał pan jakieś normalne, no, wie pan, nienaukowe książki ? Dam panu tę czwórkę z egzaminu, ale proszę w czasie wakacji przeczytać przynajmniej jedną książkę z beletrystyki albo dobry kryminał, co tam pan woli. Bo widzi pan, w naszej pracy niesłychanie ważna jest wyobraźnia!

Wygląda na to, że profesor miał rację. Przynajmniej ja tego doświadczam na własnej skórze :-) Między innymi dlatego lubię czytać książki, a szczególnie chętnie te, które posiadają też adaptacje filmowe. Poza ćwiczeniem wyobraźni daje mi to możliwość relaksu, również bardzo ważnego dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i umysłowej. Poza tym w moim fachu (informatyka, programowanie itp) spotykam się z dużą dawką abstrakcji (co dotyczy także wielu innych zawodów) i od czasu do czasu potrzebuję jakiejś odskoczni "by nie zwariować". Serio, serio ;-) Dla mnie takim oderwaniem się od pracy (rzecz jasna gdy tego chcę i mogę sobie na to pozwolic), relaksem, jest właśnie lektura ciekawych książek, czasem też dobre kino oraz weekendowe wyjazdy w góry i fotografowanie. W każdym razie uważam, że czytać warto.

Do niektórych książek lubię wracać m.in. ze względu na rewelacyjne dialogi (czasem pod wpływem ich lektury dochodzi do zabawnych sytuacji gdy jadąc pociągiem i czytając książkę zdarzy mi się wybuchnąć śmiechem co wywołuje konsternację u innych pasażerów, a mi doskonale poprawia humor ;-)

Tym, którzy lubią czytać polecam odwiedzić grupę dyskusyjną pl.rec.książki oraz serwis biblioNETka, w szczególności ranking. Proponuję abyś rzucił(a) okiem również na kanon literatury pięknej.

Do strony głównej