Góry mojego życia...


Najchętniej spędzam wolny czas (jeśli go w ogóle mam :) wędrując po górach. Na tej stronie będę zamieszczał fotki (i może coś jeszcze:) z moich wędrówek.

Na razie umiesciłem tu jedną z moich pierwszych stron - o Tatrach - sorry, że po angielsku ale tak ją opracowałem w oryginale i potem nie chciało mi się już tłumaczyć... Jakość zdjęć może nienajlepsza (robione prostym aparatem kompaktowym) ale myślę, że warto obejrzeć...

Ładne zdjęcia z Tatr znajdziesz też tutaj oraz tutaj. Zapraszam również na stronę o pięknych zjawiskach, jakie można zobaczyć w górach.

Lubię nie tylko góry ale w ogóle przyrodę i z zainteresowaniem obserwuję zarówo zachodzące w niej zjwiska jak i same zwierzaki. Bardzo ciekawe moim zdaniem jest przewidywanie zjawisk przyrody.

Być może, podobnie jak jak, odkryjesz, że interesujące jest również obserwowanie ptaków.

W górach często przydaje się wiedza o przyrodzie, szczególnie z zakresu tzw. survival-u (sztuki przetrwania, radzenia sobie w trudnych sytuacjach itp), jak na przykład określanie kierunków świata i pory dnia, wskazówki jak przeżyć lawinę, sposoby zdobywania wody (gdy na pozór jej brak), rozpalania ognia przy pomocy kija i własnoręcznie wykonanego łuku 'ogniowego' (można też bardziej tradycyjnie ale z gwarancją sukcesu:) Warto zdobyć też praktyczne umiejętności jak np.: korzystania z kompasu słonecznego, gwiezdnego i naturalnych, oceny odległości itp i wielu innych praktycznych informacji - przykłady tutaj. W górach chętnie zdobywam szczyty, przemierzam hale, schodzę w doliny. bo lubię ruch na świeżym powietrzu. Czasem jednak korzystam także z

  • wyciągów, kolejki linowej.

    Bardzo lubię góry i dlatego przebywając w nich chętnie fotografuję - może kiedyś kilka zdjęć tu opublikuję. Lubię też czytać książki o górach, wspinaczce wysokogórskiej, ludności zamieszkującej górskie tereny. Przeczytałem i chętnie wracam do lektury m.in.: Na szczytach światach Jerzego Kukuczki, Sześć dni w Tatrach Tytusa Chałubińskiego, Góry mojego życia Władysława Krygowskiego, Korona Himalajów Krzysztofa Wielickiego, Legenda Tatr - Janosik Nędza Litmanowski Kazimierza Tetmajera czy spisane w gwarze góralskiej Sabajowe Bajania - polecam!

  • Do strony głównej